1 ربيع الاول

(زمان خواندن: 3 - 6 دقیقه)

١ ـ جریان لیله المبیت
٢ ـ رحلت «زینب بنت خزیمه» همسر پیامبراكرم(صلی الله علیه و آله وسلم) در مدینه
٣ ـ دفن بدن مطهر پیامبرگرامی اسلام (صلی الله علیه و آله وسلم)
٤ ـ شهادت امام حسن عسكری (علیه السلام)

1 ـ هجرت پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) از مكه به مدینه(مبدأ تاریخ اسلام)
پس از آنكه كفار قریش از جریان بیعت دوم عقبه آگاه شدند، در صدد كشتن پیامبراكرم‌(صلی الله علیه و آله و سلم) برآمدند؛ كه برای انجام دادن این توطئه، پیشنهاد ابوجهل مورد موافقت همه سران قریش واقع شد؛ لذا از هر طایفة‌ قریشی، جوان دلیری برگزیده شد تا آنها شبانه به خانه پیامبر‌(صلی الله علیه و آله و سلم) حمله ور شوند و به صورت دست جمعی آن حضرت را به قتل برسانند.
خداوند به وسیله جبرئیل، پیامبرخود را از این توطئه باخبر نمود و به او دستور داد تا شبانه مكه را به مقصد مدینه ترك كند . این واقعه در اول ربیع الاول سال سیزدهم بعثت اتفاق افتاد و بعدها به پیشنهاد امیرمؤمنان امام علی(علیه السلام) رویداد هجرت پیامبر‌(صلی الله علیه و آله و سلم) از مكه به مدینه را مبدأ تاریخ اسلام قرار دادند.

2 ـ جریان لیله المبیت
رسول خدا‌(صلی الله علیه و آله و سلم) در شـب اول ربیع الاول سـال سـیزده بعثت، به دسـتور پروردگار برای نجات از توطئة كفار قریش به جانب مدینه هجرت كرد. برای گمراه كردن كفار، امیرمؤمنان علی‌(علیه السلام) در بستر پیامبر‌(صلی الله علیه و آله و سلم) خوابیدند و بعد از آنكه جوانان قریش به منظور كشتن پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) به داخل خانة آن حضرت آمدند، در كمال شگفتی با حضرت علی‌(علیه السلام) مواجه شدند و شكست خورده، ناكام از خانه پیامبر‌(صلی الله علیه و آله و سلم) خارج شدند . پس از این رویداد، این آیه شریفه در شأن امیر مؤمنان(علیه السلام) نازل شد: موَمِنَ النّاسِ مَن يَشری نَفسَهُ ابتِغآءَ مَرضاتِ اللهِ و اللهُ رَؤُفٌ بِالعِبادِ ؛ از مردم كسی هست كه جان خویش را در راه رضایت خداوند می فروشد و خدا بر بندگان، مهربان است».
در روایتی چنین آمده است: در آن شبی كه امیرمؤمنان علی(علیه السلام) در بستر پیامبر‌(صلی الله علیه و آله و سلم) خوابید از جانب حضرت حق به جبرئیل و میكائیل خطاب رسید كه من بین شما دو نفر، برادری تعیین کردم و عمر یكی از شما را بیش از دیگری قرار دادم. كدامیك از شما ایثار می‌كنید تا عمر طولانی از آن دیگری باشد؟ پس هر دو عمر طولانی را اختیار كردند. آن گاه خطاب آمد: «به زمین من نگاه كنید و ببینید كه چگونه علی ‌بن ‌ابیطالب‌(علیه السلام) حیات خویش را در راه برادرش ، رسول گرامی اسلام ‌(صلی الله علیه و آله و سلم)، ایثار نموده و به جای او خوابیده و جان خویش را فدای او می‌نماید؛ پس به زمین بروید و او را از دشمنان حفظ كنید». آنها آمدند و جبرئیل بالای سر امیرمؤمنان‌(علیه السلام) و میكائیل سمت پاهای آن حضرت نشستند و ندا كردند: ‌«مرحبا! چه كسی مثل تو است ای پسر ابی طالب! خداوند بر جمیع ملائكه، به تو مباهات فرمود»؛ در اینجا آیه شریفه « ومِنَ النّاسِ من یشری ....» نازل شد .

3 ـ رحلت «زینب بنت خزیمه» همسر پیامبراكرم‌(صلی الله علیه و آله و سلم) در مدینه
زینب بنت خزیمه، پس از آنكه شـوهر اولـش در جنگ اُحد به شهادت رسید، سعادت ازدواج با پیامبرگرامی اسلام‌(صلی الله علیه و آله و سلم) را پیدا كرد كه البته این ازدواج هم چند ماه بیشتر طول نكشید و در اول ربیع الاول سال چهارم هـ .ق. دار فانی را وداع گفت. شایان ذكر است كه این بانوی بزرگوار از كثرت مهربانی و اطعام و صدقه بر مسکینان، فقرا و درماندگان به « اُمّ المساكین» شهرت یافته بود.

4 ـ دفن بدن مطهر پیامبرگرامی اسلام (صلی الله علیه و آله و سلم)
در نیمة شب اول ماه ربیع الاول سال 11 هـ .ق. بدن پاك پیامبرعظیم الشأن اسلام، حضرت محمد بن عبد الله (صلی الله علیه و آله و سلم)، توسط امیرمؤمنان علی‌(علیه السلام) به خاك سپرده شد. شیخ مفید می‌نویسد: ‌«بیشتر مردم در دفن پیامبرخدا‌(صلی الله علیه و آله و سلم) حاضر نشدند و نماز بر آن حضرت نخواندند؛ چه این كه بین انصار و مهاجر مشاجره در امر خلافت بود» .
آری ! مصیبت و فاجعة غم انگیز رحلت پیامبرگرامی اسلام‌(صلی الله علیه و آله و سلم) از یك طرف و بی احترامی و بی توجهی مردم به مراسم تدفین آن جناب ـ بلكه مناظره و اختلافشان بر سر جانشینی پیامبر‌(صلی الله علیه و آله و سلم) ـ از طرف دیگر، دل اهل بیت آن حضرت (علیهم السلام) به خصوص امیرمؤمنان علی‌(علیه السلام) را سخت آزرد.
اَعمَش می‌گوید:‌ «پیامبرشان از دنیا رفت و مردم همّ و غمی جز انتخاب خلیفه نداشتند.عده‌ای می‌گفتند: امیر از ماست و طایفه‌ای دیگر نیز می‌گفتند:‌ امیر از ماست».
عبد الله بن حسن می‌گوید:‌ «به خدا سوگند ابوبكر و عمر بر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نماز نخواندند و سه روز بدن مبارك آن حضرت دفن نشد ولی با این حال، اهل سقیفه مشغول كار خود بودند!»
امیرمؤمنان‌(علیه السلام) بُریده اسلمی را برای خبر كردن آنها فرستادند ولی اعتنا نكردند و بعد از دفن پیامبر خدا ‌(صلی الله علیه و آله و سلم) بیعت كردن آنان هم تمام شد.
عایشه نیز در این باره اقراری دارد كه بسیار قابل توجه است؛ او می‌گوید: « به خدا سوگند! ما از دفن پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) با خبر نشدیم تا این كه صدای بیل و كلنگ را در شب چهارشنبه از حجره آن حضرت شنیدم».

5 ـ شهادت امام حسن عسكری (علیه السلام)
بنا بر روایتی در اولین روز ربیع الاول سال 260 هـ .ق. شهادت امام حسن عسكری‌(علیه السلام) واقع شد. آن امام غریب در 28 سالگی به دست معتمد عباسی مسموم شدند و به شهادت رسیدند و در كنار مرقد مطهر پدر بزرگوارشان امام هادی (علیه السلام) در سامرا به خاك سپرده شدند.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیپ های حضرت زهرا سلام الله علیها

loading...
مداحی
سخنرانی
اشعار

* کلیپهای بیشتر

مؤسسه جهانی سبطین علیهما السلام

loading...
اخبار مؤسسه
فروشگاه
درباره مؤسسه
کلام جاودان - اهل بیت علیهم السلام
آرشیو صوت - ادعیه و زیارات عقائد - تشیع

@sibtayn_fa

مطالب ارسالی به واتس اپ
loading...
ویدئو
مداحی
سخنرانی
صوت
تصویر

روزشمارتاریخ اسلام

5 جمادی الاول

ولادت با سعادت حضرت زینب (سلام الله علیها) در روز پنجم جمادی الاول سال پنجم هـ.ق ولادت با...


ادامه ...

6 جمادی الاول

وقوع جنگ موته در ششم جمادی ‌الاول سال 8 هـ .ق. جنگ موته به وقوع پیوست. علت وقوع...


ادامه ...

10 جمادی الاول

وقوع جنگ جمل روز دهم جمادی‌الاول سال 36 هـ .ق جنگ جمل روی داد كه نتیجه آن پیروزی...


ادامه ...

13 جمادی الاول

شهادت حضرت فاطمه‌ زهرا‌ (سلام الله علیها) بنا بر نقل پاره‌ای از روایات، شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله...


ادامه ...

15 جمادی الاول

١ ـ ولادت با سعادت حضرت امام زین العابدین (علیه السلام)٢ ـ درگذشت ولید بن عبدالملك مروان1ـ...


ادامه ...

29 جمادی الاول

وفات محمد بن عثمان سمری، دومین نایب خاص امام عصر(علیه السلام) در بیست و نهم جمادی‌الاول سال 305...


ادامه ...
012345

انتشارات مؤسسه جهانی سبطين عليهما السلام
  1. دستاوردهای مؤسسه
  2. سخنرانی
  3. مداحی
  4. کلیپ های تولیدی مؤسسه

سلام ، برای ارسال سؤال خود و یا صحبت با کارشناس سایت بر روی نام کارشناس کلیک و یا برای ارسال ایمیل به نشانی زیر کلیک کنید[email protected]

تماس با ما
Close and go back to page