آیا مسجد الاقصی در فلسطین ؛ همان مسجد الاقصای مقدس مسلمانان است؟

(زمان خواندن: 5 - 9 دقیقه)

 

مسجد الاقصی کجاست؟؟


آیا مسجد الاقصی در فلسطین همان مسجد الاقصای متبرک و نورانی مذکور در سوره إسراء است که معراج از آن محل رخ داده است؟


پاسخ:

هر گردی گردو نیست!

در هر شهری از دیار مسلمین هزاران مسجد به نام مسجد النبی داریم، آیا همه آنها مسجد النبی مقدس و محل دفن پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله است؟ قطعا خیر!

نام مسجد الاقصی ، در بیت المقدس هم بدین شکل، توسط بنی امیه برای مسجدی که بر روی صخره مقدس بنی اسرائیل بنا شد، جعل شده است و مسجد الاقصی و به ویژه قبة الصخره در فلسطین هیچ ربطی به مسجد الاقصای مقدس مذکور در جریان معراج پیامبر ندارد. مسجد الاقصای مورد نظر قرآن مصلائی است در آسمان، و نه روی زمین!

به این روایات دقت کنید:

اسماعیل جعفی گوید که در مسجد الحرام نشسته بودم، امام باقر علیه‌السلام نیز در کناره ای از مسجد حضور داشتند. امام علیه‌السلام سرشان را بلند کردند و به آسمان نظر انداختند و سپس به سوی کعبه نگاه کردند و این آیه از سوره اسرا را خواندند: سُبْحانَ الَّذِي أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى.  ایشان ۳ مرتبه آن را انجام داد و سپس رو به من فرمود: ای عراقی، اهالی عراق درباره این آیه چه می‌گویند؟ عرض کردم می‌گویند خداوند حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله را شبانگاه از مسجد الحرام به سوی بیت المقدس سیر داد. امام علیه‌السلام فرمودند: اینطور که می‌گویند نیست، بلکه خداوند پیامبر را از اینجا به اینجا سیر داد و با دست خویش به آسمان اشاره نمود و فرمود: بین این دو حرم است.

بحار الأنوار - العلامة المجلسي ج ١٨ الصفحة ٣٧٢ ، تفسیر قمی ج۲ ص۲۴۳
 

امام صادق علیه‌السلام فرمودند:
مردی در مسجد کوفه به نزد اميرالمؤمنين علیه‌السلام آمد و گفت یا اميرالمؤمنين در قرآن آیه‌ای است که مرا به شک انداخته و دین مرا فاسد ساخته. امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمودند چه آیه‌ای؟ عرض کرد: وَ سْئَلْ مَنْ أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ مِنْ رُسُلِنا أَ جَعَلْنا مِنْ دُونِ الرَّحْمنِ آلِهَةً يُعْبَدُونَ [یعنی از رسولانی که پیش از تو فرستادیم بپرس که آیا ما جز خدای رحمان إلاه های دیگری را معبود قرار دادیم؟]‏ مگر در آن زمان غیر از محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله پیامبر دیگری بوده که از او بپرسد؟ امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمودند:
بنشین که ان‌شاءالله تو را مطلع سازم. خداوند در قرآن می‌فرماید: سُبْحانَ الَّذِي أَسْرى‏ بِعَبْدِهِ لَيْلًا مِنَ الْمَسْجِدِ الْحَرامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الْأَقْصَى‏ الَّذِي بارَكْنا حَوْلَهُ لِنُرِيَهُ مِنْ آياتِنا. از آیاتی که محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله مشاهده کرد، این بود که به همراه جبرئیل به بیت المعمور که همان مسجد الاقصی است رسیدند، جبرئیل بر سر چشمه ای در نزدیکی آن وضو گرفت و گفت ای محمد تو نیز وضو بگیر، سپس جبرائیل اذان گفت و گفت ای محمد به امامتِ نماز قیام کن و قرائت را بلند ادا کن چرا که پشت تو بی نهایت از ملائکه [به نماز ایستاده‌اند] که شمار آنها را جز خدا نمی‌داند و در صف اول آدم و نوح و ابراهیم و هود و موسی و عیسی و تمام پیامبرانِ پیش از تو حضور دارند.
پس محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله بدون ترس و نگرانی به امامت ایستاد. پس هنگامی که از نماز فارغ شد خداوند به او آیه مذکور را فرمود که ای محمد بپرس مَنْ أَرْسَلْنا مِنْ قَبْلِكَ مِنْ رُسُلِنا أَ جَعَلْنا مِنْ دُونِ الرَّحْمنِ آلِهَةً يُعْبَدُون. پس محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله رو به آنان کرد و پرسید: به چه شهادت دادید و چه چیز را بندگی کردید؟
گفتند : شهادت دادیم به اینکه خدایی جز الله نیست و تو رسول خدایی و علی امیرالمؤمنین و وصی توست و تو سید المرسلین هستی و علی سید الوصیین؛ بر اینها از ما عهد گرفته شده است. پس از آن، مرد حاضر در مسجد به امیرالمؤمنین علیه‌السلام عرض کرد قلبم را زنده کردی و گره ام را گشودی ای امیرمؤمنان.

بحار الأنوار - العلامة المجلسي - ج ١٨ - الصفحة ٣٩٤

سلام حناط گوید:
از شخصی نقل کرده است که از امام صادق علیه‌السلام در مورد مساجدی که فضل و برتری دارند سؤال کردم که امام علیه‌السلام فرمودند: مسجد الحرام و مسجد الرسول. عرض کردم فدایت شوم مسجد الاقصی چطور؟ امام علیه‌السلام فرمودند: مسجد الاقصی در آسمان است، رسول خدا صلی الله علیه و آله شبانه به سوی آن به معراج رفت. عرض کردم مردم می‌گویند آن در بیت المقدس است، امام علیه‌السلام فرمودند: مسجد کوفه از آن پر فضیلت تر است.

بحار الأنوار - العلامة المجلسي ج ٩٧  الصفحة ٤٠٥ به نقل از تفسیر عیاشی ؛ تفسیر عیاشی ج۲ ص۲۷۹اما ماجرای مسجد الاقصای فلسطین چیست؟


عمر بن خطاب در جریان فتوحات بلافاصله پس از فتح اورشلیم در بیت المقدس محلی را به عنوان مسجد مشخص کرد که تا به حال برای اهل سقیفه مقدس است، ابن خلدون نیز از مسجد الاقصی به عنوان مسجد جامع عُمَر نام می‌برد (ابن خلدون ج۱ص۴۳۳)

لذا در زمان معراج مسجدی به نام الاقصی در فلسطین ساخته نشده بود که بخواهد از آن مکان معراج رخ دهد ، در آن زمان در تپه بیت المقدس کلیسایی به نام حضرت مریم سلام الله علیها موجود بوده است (تمدن اسلام و غرب گوستاو لوبون ص۱۸۳)

علامه مرحوم سید جعفر مرتضی عاملی در کتاب الصحیح من سیره النبی الاعظم می‌گوید:

إنه حين دخل عمر بيت المقدس لم يكن هناك مسجد أصلا، فضلا عن أنه يسمى بالأقصى.

وقتی عمر (غاصب دوم) به بیت المقدس  وارد شد، در آنجا اصلا مسجدی نبود چه برسد به اینکه اسمی تحت عنوان اقصی هم داشته باشد.

الصحيح من سيرة النبي الأعظم صلّى الله عليه وآله. جلد : 3  صفحه : 137

و همچنین ایشان تصریح میکند:
مسجد الاقصی که اسراء به سوی آسمان واقع شد و خداوند دور و بر آن را پربرکت قرار داده در آسمان چهارم است.

 الصحيح من سيرة النبي الأعظم صلّى الله عليه وآله. جلد : 3  صفحه : 106


دستگاه سقیفه بنا داشت تا قدر و منزلت و جایگاهی برای مسجد ساخته شده در فلسطین توسط خلیفه دوم دست و پا کند ، و حتی در زمان حکومت امیرالمؤمنین علیه‌السلام ایشان افرادی را که قصد داشتند به جای کعبه به مسجد الاقصای فلسطین بروند از این کار برحذر داشتند و آشکارا مقام مسجد کوفه را بالاتر از آن مسجد معرفی نمودند. (وسائل الشیعه ج۵ ص٢٦١)

مسجد الاقصی تا زمان عبدالملک بن مروان در جهان اسلام معروفیتی به دست نیاورد تا اینکه وی مسجد کوچک عمَر را عظیم ساخت و حدودا به همین اندازه‌ای نمود که در حال حاضر است.(البدایة و النهاية ج٨ ق٢٨٠)

جاعلان حدیث در دستگاه خلافت بنی امیه نیز به همراهی یهودیان شروع به فضیلت تراشی برای مسجد الاقصای جدید! نمودند تا جایی که امام صادق علیه السلام برای مقابله با این دروغ پردازی ها ، گویندگان فضایل مسجد الاقصی ساختگی را کذاب و دروغگو معرفی می‌فرمایند.
(فروع کافی ج۴ ص۲۴۰)

نتیجه آنکه:

متون شیعی نشان می‌دهند که امامان شیعه تعمداً در مقابل تقدیس این اماکن مقاومت کرده‌اند.

در کتاب‌ ادعیه شیعه، معمولاً به طور مفصل درباره فضایل، آداب، ادعیه و زیارات مخصوص هریک از اماکن مقدس شیعه سخن گفته شده است. حتی در مورد قبور نوادگان ائمه شیعه نیز چنین فضایل و آدابی ذکر شده است. نگاهی گذرا به مهمترین کتاب‌های شیعی از این جنس، فقدان چنین فضایل و آدابی در مورد مسجدالاقصی و بیت‌المقدس را به وضوح آشکار می‌کند.

جالب آنکه شیخ کلینی در مجموعه حدیثی «کافی» احادیث مربوط به فضیلت مساجدی چون مسجد‌النبی، مسجد قبا، مسجد الفضیخ، مسجد الفتح، مسجد الاحزاب و مساجد دیگر را جمع آورده اما هیچ اشاره‌ای به بیت‌المقدس نکرده است.

با فضیلت ترین مساجد در اسلام سه مسجد است؛ که در روایات نام برده شده اند؛

     مسجد الحرام، که اولین خانه ای است که در زمین محل عبادت قرار گرفته است؛

     مسجد النبی صلی‌الله علیه و آله که محل عبادت رسول الله ص بوده است؛

     مسجد کوفه که محل عبادت و شهادت حضرت امیر علیه‌السلام بوده است.


 مسجد کوچک موجود در بیت المقدس در کنار مسجدی که به نام الاقصی نامگذاری شده , جامع القبلی ، معبد حضرت سلیمان نبی علیه‌السلام است؛ که برای یهود و نصاری هم محترم است.

اما گنبد زرد رنگ موجود در نزدیکی معبد سلیمان علیه السلام، مسجدی است که عمر بن الخطاب در زمان فتح بیت المقدس مشخص ساخت؛ و بعداً، خلفای جنایت کار بنی امیه ساختند. این گنبد را «قبة الصخرة» یا گنبد بالای صخره می نامند؛ و برای آن فضائلی از قبیل محل عبادت حضرت ابراهیم علیه السلام تراشیده اند. این مکان برای مسلمانان و به خصوص شیعیان قداستی ندارد.


آیا مسجد الاقصی در فلسطین همان مسجد الاقصای ذکر شده و نورانی در سوره اسراء است؟ آیا این مسجد برای شیعیان قداستی دارد؟؟

پی نوشت : محوطه رنگ آمیزی شده در طول تاریخ با عنوان «بیت المقدس» شناخته می‌شده و قبله اول مسلمانان هم به صورت کلی این محوطه بوده است که به صورت تپه ای از اطراف خود شناخته میشده، نه اینکه مسجدی در زمان معراج و دوران نبوت رسول‌الله صلی‌الله علیه و آله تا قبل از تغییر قبله در آن بوده باشد.
منبع : کانال برهان

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

مؤسسه جهانی سبطین علیهما السلام

loading...
اخبار مؤسسه
فروشگاه
درباره مؤسسه
کلام جاودان - اهل بیت علیهم السلام
آرشیو صوت - ادعیه و زیارات عقائد - تشیع

@sibtayn_fa

مطالب ارسالی به واتس اپ
loading...
ویدئو
مداحی
سخنرانی
صوت
تصویر

روزشمارتاریخ اسلام

5 جمادی الاول

ولادت با سعادت حضرت زینب (سلام الله علیها) در روز پنجم جمادی الاول سال پنجم هـ.ق ولادت با...


ادامه ...

6 جمادی الاول

وقوع جنگ موته در ششم جمادی ‌الاول سال 8 هـ .ق. جنگ موته به وقوع پیوست. علت وقوع...


ادامه ...

10 جمادی الاول

وقوع جنگ جمل روز دهم جمادی‌الاول سال 36 هـ .ق جنگ جمل روی داد كه نتیجه آن پیروزی...


ادامه ...

13 جمادی الاول

شهادت حضرت فاطمه‌ زهرا‌ (سلام الله علیها) بنا بر نقل پاره‌ای از روایات، شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله...


ادامه ...

15 جمادی الاول

١ ـ ولادت با سعادت حضرت امام زین العابدین (علیه السلام)٢ ـ درگذشت ولید بن عبدالملك مروان1ـ...


ادامه ...

29 جمادی الاول

وفات محمد بن عثمان سمری، دومین نایب خاص امام عصر(علیه السلام) در بیست و نهم جمادی‌الاول سال 305...


ادامه ...
012345

انتشارات مؤسسه جهانی سبطين عليهما السلام
  1. دستاوردهای مؤسسه
  2. سخنرانی
  3. مداحی
  4. کلیپ های تولیدی مؤسسه

سلام ، برای ارسال سؤال خود و یا صحبت با کارشناس سایت بر روی نام کارشناس کلیک و یا برای ارسال ایمیل به نشانی زیر کلیک کنید[email protected]

تماس با ما
Close and go back to page