انسان خِرَدمَند

(زمان خواندن: 2 - 4 دقیقه)

پاسخ به سوالی که اخیرا برای تیم برهان ارسال شد : براساس یافته‌های علمی و متن دین آیا پیش از خلقت حضرت آدم ابوالبشر علیه‌السلام انسانی وجود داشته است؟ و علم و دین در این راستا چقدر با هم هم‌نظرند؟
به خلقت دیگر انسان‌نماها یا همان انسان خردمند (ساپینس = sapiens) و - صد البته غیر از ما انسان‌های کنونی - در روایات اشاره شده است، که به این دسته انسانهای خردمند در فرهنگ دین «نَسناس» میگویند.
منظور از اصطلاح «هوموساپینس ساپینس» که در مجامع علمی به کار میرود اشاره به همان «آدم و حوا» علیهماالسلام و‌ در واقع نژاد انسان کنونی است.
علم با مطرح کردن فرضیه‌ی تکامل توضیح قابل قبولی جهت سیر آفرینش می‌دهد. از سوی دیگر دین اصولا نسبت به تکامل ساکت است. یعنی دین اسلام نه تکامل را رد میکند و نه تایید. البته به روشنی صحبت از این است که خداوند ابا دارد و به بیانی مکروه میداند که کارها را بدون سبب و خلاف سیر طبیعی آن انجام دهد: ابا الله ان یجری الامور الا باسبابها

در این میان چند نکته باید روشن شود.
۱- این که چند نوع انسان خردمند غیر از بشر کنونی داشتیم در روایات قطعی است. علم هم به آن رسیده است.
۲- این که انسان‌های خردمندِ غیرِ ما ، عقل داشته و به اصطلاح در معرض امتحان بوده‌اند نیز مورد تصریح دین و علم است. یعنی علم با دیدن حجم جمجمه و آزمایش «دی ان آ» به روشنی صاحب عقل بودن انسان‌های خردمند مانند هومو ساپینس نئاندرتال(*) و هومو ساپینس فلورسینسیس و ... را اثبات کرده است.
دین هم در روایات از داشتن عقل در میان نسناس‌ها سخن می‌گوید.
۳- مورد سوم مشترک بین علم و دین این است که دین (منظور ما معارف نورانی مکتب حقه اهل بیت علیهم السلام است) به از بین رفتن انسان‌های غیر ما تصریح دارند. علم هم به این مطلب رسیده است که تمام انسان‌های خردمند غیر ما از بین رفته اند . این سه مورد وجه مشترک دین و علم است.
۴- علم از وصلت انسان با دیگر انسان‌های خردمند سخن به میان می‌آورد. در ژن انسان کنونی حدود ۴ درصد ژن نئاندرتال وجود دارد. در روایات تلویحاً و نه به روشنی و با تأویل و تفسیر از این مطلب سخن گفته است.


با این حال باید بدانیم که دین نمیگوید در موجودات دیگر تکامل نیست، اما می‌گوید انسان خردمند کنونی یعنی هوموساپینس ساپینس خلقت ناگهانی و اصطلاحاً ابداعی داشته است. ممکن است دیگر انسان‌های خردمند و همه‌ی موجودات خلقت تکاملی داشته‌اند اما انسان (کنونی) به سبب خلقت خاصش، با بقیه فرق دارد و به تصریح قرآن و روایات یک باره آفریده شده است. این محل اختلاف علم امروزین بشر با دین است.←یعنی علم ادعایی کرده است و البته که هنوز اثبات نشده (و نخواهد شد)؛ که پیشتر در این باره در {اینجا←خلقت دفعی یا تکاملی انسان  (https://t.me/borrhan/49951)} توضیح داده‌ایم.

جالب آنکه علم ، علیرغم ادعای خلقت تکاملی درباره‌ی انسان (هوموساپینس ساپینس) نه تنها نتوانسته آن را اثبات کند، بلکه به روشنی می‌گوید، هنوز جد مشترک انسان امروزین و دیگر انسان‌نماها را پیدا نکرده است.

عکسی از اسکلت یک انسان هومو سایپینس نئاندرتال، که موزه تاریخ طبیعی آمریکا (https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87_%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE_%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C_%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7) نگهداری می‌شود و همچنین جمجمهٔ نئاند (https://fa.m.wikipedia.org/wiki/%D9%85%D9%88%D8%B2%D9%87_%D8%AA%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AE_%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C_%D8%A2%D9%85%D8%B1%DB%8C%DA%A9%D8%A7)رتال یافت‌شده در La Chapelle-aux-Saints در سال ۱۹۰۸ میلادی پیوست می‌شود.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کلیپ های حضرت زهرا سلام الله علیها

loading...
مداحی
سخنرانی
اشعار

* کلیپهای بیشتر

مؤسسه جهانی سبطین علیهما السلام

loading...
اخبار مؤسسه
فروشگاه
درباره مؤسسه
کلام جاودان - اهل بیت علیهم السلام
آرشیو صوت - ادعیه و زیارات عقائد - تشیع

@sibtayn_fa

مطالب ارسالی به واتس اپ
loading...
ویدئو
مداحی
سخنرانی
صوت
تصویر

روزشمارتاریخ اسلام

5 جمادی الاول

ولادت با سعادت حضرت زینب (سلام الله علیها) در روز پنجم جمادی الاول سال پنجم هـ.ق ولادت با...


ادامه ...

6 جمادی الاول

وقوع جنگ موته در ششم جمادی ‌الاول سال 8 هـ .ق. جنگ موته به وقوع پیوست. علت وقوع...


ادامه ...

10 جمادی الاول

وقوع جنگ جمل روز دهم جمادی‌الاول سال 36 هـ .ق جنگ جمل روی داد كه نتیجه آن پیروزی...


ادامه ...

13 جمادی الاول

شهادت حضرت فاطمه‌ زهرا‌ (سلام الله علیها) بنا بر نقل پاره‌ای از روایات، شهادت حضرت فاطمه زهرا(سلام الله...


ادامه ...

15 جمادی الاول

١ ـ ولادت با سعادت حضرت امام زین العابدین (علیه السلام)٢ ـ درگذشت ولید بن عبدالملك مروان1ـ...


ادامه ...

29 جمادی الاول

وفات محمد بن عثمان سمری، دومین نایب خاص امام عصر(علیه السلام) در بیست و نهم جمادی‌الاول سال 305...


ادامه ...
012345

انتشارات مؤسسه جهانی سبطين عليهما السلام
  1. دستاوردهای مؤسسه
  2. سخنرانی
  3. مداحی
  4. کلیپ های تولیدی مؤسسه

سلام ، برای ارسال سؤال خود و یا صحبت با کارشناس سایت بر روی نام کارشناس کلیک و یا برای ارسال ایمیل به نشانی زیر کلیک کنید[email protected]

تماس با ما
Close and go back to page